تعریف درب اتوماتیک – مزیت درب اتوماتیک

Home/درب اتوماتیک/درب برقی/تعریف درب اتوماتیک – مزیت درب اتوماتیک

تعریف درب اتوماتیک – مزیت درب اتوماتیک

تعریف درب اتوماتیک و مزایای درب اتوماتیک

 • امروزه برقراری امنیت در جامعه حرف اول را می‌زند، بنابرین استفاده از درب جهت حفظ جان و مال افراد امری ضروری تلقی میشود . بنابرین در هر قسمت از مجتمع یا ساختمان که به عنوان ورودی و یا خروجی  شناخته می‌شود باید درب نصب گردد تا مانع از ورود افراد متفرقه و سارقین شود و در برابر عوامل طبیعی و غیر طبیعی همچون بارش باران و وزش باد بصورت نوعی عایق عمل کند.

درب اتوماتیک ؛ همانطور که از نام آن مشخص است نوعی از درب است  که بدون دخالت دست و بصورت کاملا خودکار باز و بسته می شود . این درب از سنسورها یا به اصطلاح چشمی هایی تشکیل شده که نسبت به حرکت حساس هستند و به محض مشاهده افراد در محدوده تعریف شده باز و بسته می‌شوند.

همچنین شایان ذکر است که اولین درب اتوماتیک توسط یک ریاضی‌دان مصری در قرن یکم میلادی ساخته و با گذشت زمان تجهیزات و قطعات هوشمندانه به آن اضافه گردید و به نوعی که امروزه مشاهده می‌کنیم تبدیل شده است.

درب اتوماتیک چیست؟

درب اتوماتیک چیست؟

 

فهرست مطالب

 • تعریف درب اتوماتیک
 • تقسیم بندی درب اتوماتیک
 • معرفی اجزاء درب اتوماتیک
 • انواع درب اتوماتیک
 • مزیت های درب اتوماتیک

با کلیک روی هر کدام از دکمه های فوق در پلتفورم موبایل به صورت مستقیم به کارشناسان باران در وصل خواهید شد و در اسرع وقت استعلام قیمت درب اتوماتیک خود را از ما دریافت خواهید کرد.

در صورتی که با کامپیوتر این مقاله را مطالعه می فرمایید برای ارتباط با کارشناسان باران در میتوانید با شماره های زیر ارتباط برقرار نمایید.

۳۴۵۰۰۰۸۹–۰۲۶

 ۰۲۶-۹۱۰۰۳۲۳۵

۴۶۰۱۱۶۹–۰۹۱۲

info@barandoor.com

افزایش سرعت و دقت در انجام امور روزمره در جوامع امروزی از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین علت درب برقی یا درب اتوماتیک جایگزین درب های معمولی و سنتی گردید تا سهولت و سرعت در انجام کارها را فراهم کند. از درب اتوماتیک در مکان‌های مختلفی نظیر ساختمان‌های مسکونی ، ارگان های دولتی ، فرودگاه ها و راه آهن ها ، سازمان های نظارتی ، ارگان های نظامی ،ساختمان های اداری، تجاری، مراکز درمانی و بیمارستان ها ، دانشگاه ها و مدارس ، بانکها و … می‌توان استفاده کرد تا آسایش و امنیت افراد تأمین گردد.

 

در‌های اتوماتیک سهولت در رفت و آمد را برای شما تضمین می‌کنند و شما تنها کاری که باید انجام دهید قرار گرفتن در مقابل قسمت ورودی / خروجی است تا درب برابر شما باز شود. درب‌های اتوماتیک با استفاده از حسگرهای (چشمی های) متفاوتی کار می‌کنند که امکان تشخیص حرکت، صدا، نور و یا حتی وزن را دارند. همانگونه که اطلاع دارید درب های برقی یا درب های اتوماتیک شیشه ای انواع گوناگونی دارند که در نصب و راه‌اندازی آنها از چشمی های (سنسور های) متفاوتی می‌توان بهره برد. به عنوان مثال، در برخی از درها مانند درب اتوماتیک ریولوینگ می‌توان از سنسورهای حساس به وزن استفاده کرد، بدین صورت که این حسگرها در کف درب نصب می‌شوند و با قرار گرفتن فرد برروی پادری لاستیکی مخصوص درب باز می‌شود. از جمله روش‌های رایج در این زمینه استفاده از سنسورهای حرکتی است، حسگرها بگونه‌ای تنظیم می‌شوند که در صورت حرکت در اطراف نقاط معین سیگنال به درب‌ها ارسال شده تا موجبات باز شدن لت های درب برقی فراهم گردد.

 

در حقیقت درب اتوماتیک زمانی باز می‌شود که  سیستم مرکز کنترل توسط سنسور یک سیگنال فعال سازی دریافت می‌کند تا چرخ دنده جهت هدایت تسمه و قرقره فعال گردد. بنابراین زمانی که وجود فرد در مناطق موردنظر تشخیص داده نشود، درب بعد از گذشت مدت زمان مشخص بسته می‌شود.

برای اینکه دقیق تر بدانیم درب اتوماتیک چیست و تقسیم بندی آنها را از لحاظ عملکرد به سه دسته شرح می دهیم:

 

جک اتوماتیک الکترومکانیکی ؛
جک اتوماتیک الکترومکانیکی به وسیله چرخ دنده و گیربکس کار می‌کند. در این مدل از درب برقی با استفاده از یک موتور برق کوچک می‌توان درب را باز و بسته کرد.

درب اتوماتیک پنوماتیکی؛

درب اتوماتیک پنوماتیکی به وسیله فشار گاز یا باد کار می‌کند. نیاز به سرویس ماهانه و سروصدای زیاد کمپرسور باد منجربه منسوخ شدن این نوع درب گردید.

درب اتوماتیک هیدرولیکی؛
این مدل درب اتوماتیک که به وسیله فشار روغن و مایعات کار می‌کند بسیار محبوب است.
از مزیت های درب اتوماتیک هیدرولیکی می‌توان به نیروی بسیار بالا و حرکت یکنواخت آن جهت باز و بسته کردن درب‌های سنگین اشاره کرد؛ همچنین درب هیدرولیکی از حداقل میزان استهلاک برخوردار بوده و برای مکان‌های پرتردد بسیار مناسب خواهد بود.

معرفی اجزاء درب اتوماتیک

یک درب اتوماتیک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است، به همین علت تأکید می‌شود که نصب و راه‌اندازی آن توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد که با قطعات آن آشنایی کامل دارند. برخی از قطعات درب اتوماتیک عبارتند از:

 • کنترل باکس یا مادر بورد. (مرکز کنترل درب اتوماتیک)
 • چشمی (سنسور یا حسگرهای درب اتوماتیک)
 • قفل برقی و قفل مکانیکی درب
 • برد یا صفحه الکترونیکی
 • چشمی درب اتوماتیک
 • چرخ دنده و گیربکس
 • موتور الکتریکی
 • ریموت کنترل
 • میکروسوئیچ ها
موتور درب اتوماتیک

قیمت موتور درب اتوماتیک

امروزه درهای اتوماتیک با توجه به نوع عملکرد و کارایی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

 

درب اتوماتیک پارکینگ ؛ از موارد و تجهیزات لازم و ضروری برای هر ساختمان بشمار می‌آید که تنها با استفاده از یک ریموت کنترل به سهولت می‌توان این درب را باز و بسته کرد و از ایجاد ترافیک در محل موردنظر جلوگیری کرد .

 

درب اتوماتیک شیشه‌ای ؛ مناسب برای مکان‌های پر تردد که زیبایی ظاهری ساختمان را افزایش می دهد. این نوع از درب‌های اتوماتیک در انواع درب شیشه ای تلسکوپی، درب شیشه ای کشویی ،  درب گردان و … به بازار عرضه می‌شوند.

 

درب اتوماتیک کرکره‌ای ؛ مناسب مراکز فروشگاهی و تجاری. این نوع درب‌ها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند؛ به همین علت کارشناسان باید قبل از خرید، محل را از نظر طول، عرض و ارتفاع بررسی کنند تا شما کرکره‌ای متناسب با آن مکان سفارش دهید.

 

درب اتوماتیک سکشنال ؛ برای فضاهای مسقف و با عرض کم بسیار کاربردی است . این درب‌ها ظاهری مدرن و متناسب با نمای ساختمان دارند که با جمع شدن در زیر سقف فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند.

مزیت های درب اتوماتیک

در مواقع اضطراری که ساختمان نیاز به تخلیه فوری دارد درهای اتوماتیک می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. سیستم‌های برنامه‌ریزی شده برروی این درها به گونه ای عمل می‌کند که در زمان های ضروری و با رعایت اصول اولیه امکان تخلیه ساختمان را فراهم خواهند کرد. با تنظیمات لازم می‌توان این درب‌ها را بطور کامل باز نگه داشت تا مردم به آسانی از میان آن عبور کرده و خطر کمتری متوجه آنها گردد . همچنین ، در صورت بروز خطرات جدی در ساختمان می‌توان درب اتوماتیک را به طور کامل بست و اجازه ورود افراد به داخل را تا رفع شدن خطر نداد؛

همچنین در صورت بروز  آتش‌سوزی و جهت جلوگیری از گسترش آتش به ساختمان‌های اطراف می‌توان درب را به سیستم اطفای حریق تجهیز نمود تا درب سریعاَ بسته شود.

مزیت های درب اتوماتیک

مزیت های درب اتوماتیک

از مهمترین مزایای درب اتوماتیک می‌توان به سهولت دسترسی و استفاده آسان آن اشاره کرد. به این شکل که افراد بدون دخالت دست و بدون لمس درب از میان آن عبور می‌کنند و دیگر نگران باز کردن درب‌های سنگین با فشار دست نخواهند بود. همچنین همین مورد منجر به رعایت بهداشت نیز میشود که در دوران همه گیری کرونا بسیار حائر اهمیت تلقی شده است. همین موارد منجر شده است تا افراد با رویت درب اتوماتیک در ورودی هر ساختمان احساس رضایت کنند و ذهنیت کاملاَ مثبتی نسبت به آن مکان پیدا کنند .

یکی دیگر از مزیت های درب های برقی سهولت استفاده برای افراد ناتوان و معلول است که دسترسی آسان و سریع به محیط داخل یا خارج را برای آنها فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های بارز درب برقی می توان به سیستم فرار اشاره کرد که این سیستم به افراد این امکان را می‌دهد تا بصورت دستی درب برقی را باز کنند.

 

نصب درب های برقی در مکان هایی که با کمبود فضا مواجه هستند بسیار کاربردی تر است زیرا درب های برقی به نسبت درب های دیگر فضای کمتری را اشغال می‌کند . همچنین همانطور که قبلا ذکر کردیم ضریب ایمنی درب‌های برقی بسیار بالا است بدین صورت که مأمورین امنیتی در مکان های مختلف می‌توانند آنها را از راه دور کنترل کرده و امکان ورود و خروج افراد را محدود نمایند.

 

عایق صوت و حرارت

اگر به محیط زیست اهمیت می دهید و یا به فکر کاهش هزینه‌های کسب و‌کار خود هستید، استفاده از درب اتوماتیک یک روش عالی برای رسیدن به این موارد است. درب‌های اتوماتیک تنها در صورتی باز می‌شوند که افراد توسط سنسورها شناسایی شوند، بنابراین از ورود و خروج گرما در زمستان و تابستان جلوگیری می‌کنند. بدون شک این درب‌ها همانند عایق حرارت عمل می‌کنند که همین امر سبب کاهش هزینه قبوض و هدر رفتن انرژی می‌شود.

 از دیگر مزایای درب‌های برقی می‌توان به عایق صدا بودن آنها و کاهش آلودگی‌های صوتی در محیط داخل اشاره کرد.

با توجه به شرایط فعلی و وجود بیماری منحوس کرونا و صد البته ابتلا به بیماری‌های گوناگون واگیردار، استفاده از درب اتوماتیک نیازی به برقراری تماس مستقیم با درب نیست که همین امر موجب کاهش ابتلا به بیماری های مختلف را به ارمغان می آورد . به عبارتی دیگر، استفاده از این نوع درب‌ها برای بیمارستان‌ها و کارخانه‌های مواد غذایی که رعایت بهداشت در آنها امری ضروری است یک روش عاقلانه برای کاهش آلودگی‌ها بشمار می‌آید

 

درب‌های اتوماتیک از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار بوده و با استحکام و مقاومت بالا تولید می‌شوند. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره افراد متخصص و با توجه به کسب و‌کار یا محل سکونت خود این درب‌ها را از شرکت باران در  سفارش دهید و از مزایای آن بهره‌مند گردید.

دانلود مقاله مزایای درب اتوماتیک

مزایای درب اتوماتیک
۱۰۸, ۱۴۰۱

آموزش جامع انواع درب اتومات

۲۴۰۳, ۱۴۰۱

نقش درب های اتوماتیک در دانشگاه ها و موسسات آموزشی (درب دانشگاه)

به این موضوع امتیاز دهید
By |۱۴۰۰-۱۱-۱ ۱۷:۴۵:۱۶ +۰۰:۰۰دی ۲۷, ۱۴۰۰|درب اتوماتیک, درب برقی|6 Comments

About the Author:

6 Comments

 1. مهرداد مرادی اسفند ۲, ۱۴۰۰ at ۶:۴۷ ق.ظ - Reply

  درب اتوماتیک شیشه ای کجا ها کاربرد داره؟

  • مدیر اسفند ۸, ۱۴۰۰ at ۵:۲۰ ب.ظ - Reply

   سلام درب اتوماتیک شیشه ای لولایی برای فضاهایی که دیوار کناری یا محدودیت فضا دارند توصیه میشه و فضای تردد بالایی در اختیار شما می گذارد.

 2. رضاشریعت تیر ۱۲, ۱۴۰۱ at ۷:۱۹ ق.ظ - Reply

  هزینه نصب در چرخشی چقدره؟!

  • مدیر تیر ۲۸, ۱۴۰۱ at ۷:۳۲ ب.ظ - Reply

   هزینه هر درب اتوماتیکی به معیار های متفاوتی بستگی داره

 3. زهرا رضایی شهریور ۲۳, ۱۴۰۱ at ۷:۳۶ ق.ظ - Reply

  درب اتوماتیک ریولوینگ چه مدل دربیه؟!

  • مدیر مهر ۱۲, ۱۴۰۱ at ۸:۱۷ ق.ظ - Reply

   به درب های اتوماتیک چرخشی یا درب گردان درب ریولوینگ میگویند

Leave A Comment

Go to Top